Skip to content
back
back
back
back
back

EYE CARE

Zaoberáme sa liečbou oftalmických ochorení, založenou na rôznych liečebných postupoch a technológiách

Odhaduje sa, že prevalencia ochorenia keratokónus sa pohybuje v rozpätí 50–600 na 100 000, čím sa stáva najbežnejším typom rozšírenia rohovky.
Keratokónus je progresívna porucha asymetrického rozšírenia rohovky, charakterizovaná centrálnym alebo paracentrálnym stenčením rohovky a nepravidelným astigmatizmom. Odhaduje sa, že prevalencia ochorenia keratokónus sa mení v závislosti na zemepisnej polohe, etnickej príslušnosti pacienta a diagnostických kritérií, ale často sa pohybuje v rozpätí 50–600 na 100 000, čím sa stáva najbežnejším typom rozšírenia rohovky.
Zdroj: Epithelium-on Corneal Collagen Cross-Linking with Hypotonic Riboflavin Solution in Progressive Keratoconus, Kenneth A Beckman, Clinical Ophthalmology 2021:15 2921–2932

16,4 miliónov osôb v Spojených štátoch trpí syndrómom suchého oka
Syndróm suchého oka je najbežnejším očným stavom, postihujúcim milióny osôb na celom svete. Na základe prieskumu národného zdravia a pohody sa odhaduje, že 16,4 miliónov osôb v Spojených štátoch trpí syndrómom suchého oka. Podľa vymedzení pojmu organizácií Tear Film & Ocular Surface Society (TFOS) je syndróm suchého oka charakterizovaný stratou homeostázy slzného filmu, slznou hypersmolaritou, zápalom očného povrchu a neurosenzoriálnymi poruchami. Tento stav môže spôsobiť širokú škálu príznakov, ako je červenosť, vláknitý hlien, pálenie a pocit svrbenia. Keď sa tento syndróm nelieči, môže viesť k vizuálnym poruchám a nestabilite slzného filmu s potenciálnym poškodením očného povrchu. Vzhľadom k tomu, že toto ochorenie môže mať výrazný dopad na profesionálne, sociálne a voľnočasové aktivity, vedie to k tomu, že pacient sa lieči sám voľnopredajnými prípravkami alebo vyhľadá lekársku pomoc.
Zdroj: Kathuria, A.; Shamloo, K.;Jhanji, V.; Sharma, A. Categorization of Marketed Artificial Tear Formulations Based on Their Ingredients: A Rational Approach for Their Use. J. Clin. Med. 2021, 10, 1289

Zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) je jednou z najbežnejších príčin očných infekcií na celosvetovej úrovni. Je uvádzaný ako najbežnejšia príčina mikrobiálnej keratitídy (MK), ktorá predstavuje hrozbu infekcie rohovky. Infekcia spojiviek (conjunctivitis) je tak často zapríčinená zlatým stafylokokom. Zlatý stafylokok je tiež bežne pozorovaný pri nepriaznivých reakciách pri zápale, súvisiacich s opotrebovaním kontaktných šošoviek.
Zdroj: Afzal, M.; Vijay, A.K.; Stapleton, F.; Willcox, M.D.P. Susceptibility of Ocular Staphylococcus aureus to Antibiotics and Multipurpose Disinfecting Solutions. Antibiotics 2021, 10, 1203.

Chirurgický zákrok je najúčinnejšou liečbou zhoršenia zraku v dôsledku sivého zákalu. Aj keď sú aktuálne postupy pri chirurgických zákrokoch na odstránenie sivého zákalu bezpečné a účinné, je dobre známe, že po tomto chirurgickom zákroku sa môžu prejaviť vážne komplikácie. Pooperačný cystoidný makulárny edém (CME) je dobre známou komplikáciou: incidencia klinického CME po moderných chirurgických zákrokoch na odstránenie sivého zákalu je 0,1 – 2,35 %. Riziko CME po chirurgickom zákroku môže zvýšiť východiskový stav, ako je cukrovka a uveitída, ako aj intraoperačné komplikácie.
Zdroj: Kato, Kumiko et al.(2019). Management of Postoperative Inflammation and Dry Eye After Cataract Surgery. Cornea, 38(), S25–S33.

Väčšina steroidov používaných v oftalmológii patrí do rodiny tzv. glukokortikoidov, ktoré sa vyznačujú protizápalovou a imunopresívnou aktivitou. Intravitreálne steroidy sa používajú na očné zápaly, ktoré sú prejavom zápalu sietnice alebo špecifických patológií, ako uveitída alebo zafarbenie sklovca. Vzhľadom k tomu, že postup zahŕňa prienik do očnej gule, musí byť vykonaný v aseptických podmienkach.
Zdroj: Local delivery of corticosteroids in clinical ophthalmology: A review. Adrian T. Fung et al. Clin Experiment Ophthalmol. 2020;48:366–401

Naše produkty
Tearfid
Hyalfid gel
Hyalfid
Trium free
Iridium A free
Vitreal S
Fidial Plus

Naše zameranie

ZISTITE VIAC

Joint Care

Skin Care

Regenerative Care

ZISTITE VIAC